Noc Muzeów – Borowski i Linnike badając PodświadoMOSTwo
16 maja, godzina 19:00

podswiadomostwo2015_wwwPodswiadoMOSTwo to epilog nieoczekiwanej i fascynującej wystawy twórców młodego pokolenia, którzy w sposób ambitny i nietuzinkowy wydobywają na wierzch to co w nas, ludziach, głęboko ukryte. Artyści bawią się z widzem oczekując dokładnej analizy ich prac. Ich grafiki to swoista psychoanaliza. Niekonwencjonalne kreacje artystyczne są pełne duchowości i mistycyzmu, przenikania się świata dobra ze złem. Obrazują to co dla oka niewidoczne a dodatkowo zachwycają kompozycją i dokładnością.

PodświadoMOSTwo to także improwizowany koncert harfistki – Iliny Sawickiej, która na tę noc wystąpi w duecie z bratem altowiolistą – Jurkiem Sawickim. Muzyczna ilustracja przedstawianych grafik odkryje i zbada nieświadome konflikty wewnętrzne, motywacje a przede wszystkim wyjawi znaczenie ilustracji i grafik Krzysztofa Linnike oraz Waldka Borowskiego.

PodświadoMOSTwo to również impreza, pokaz siły w muzyce ambient, dark ambient i industrial. O tło muzyczne zadba Nahtis, wschodząca gwiazda mrocznych dźwięków.

PodświadoMOSTwo to spotkanie z tajemnicami dawnych kultur, poszukiwanie nieznanej obecnie cywilizacji, gdzie dowód na jej istnienie w przeszłości ma wybitny pisarz – Igor Witkowski.

PodświadoMOSTwo to swoiste uzupełnianie i przenikanie się muzyki, kultury, nauki z grafiką i obrazami, które stanowi kontent całości wydarzenia i gwarantuje udany, w pełni nieświadomych przeżyć wieczór.

Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych, miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, organizator serdecznie wita rowerzystów, a dla wszystkich gwarantuje nieodpłatny, absurdalny, acz smaczny poczęstunek.

Startujemy o godzinie 19:00 a odwiedzać nas można aż do 1:00 w nocy. Wstęp całkowicie wolny.

Informacje o naszym wydarzeniu znajdziecie również na oficjalnej stronie poświęconej Nocy Muzeów

Partnerem naszej akcji jest Radio dla Ciebie, a więcej o całej akcji RDC dowiecie się tutaj

o naszych artystach i gościach przeczytacie poniżej:

Krzysztof Linnike – rysownik, grafik, ilustrator, antropolog, politolog. Urodzony w Warszawie. Studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził dwuletnie badania naukowe poświęcone kulturze duchowej Karpat. Zajmował się tematyką magii ludowej, a w szczególności snów i symboli sennych na terenie Bojkowszczyzny (Ukraina).
W jego pracach widoczne jest zainteresowanie sztuką etniczną, mitologią, ikonografią oraz symbolizmem z różnych stron świata. Od wielu lat interesuje się możliwościami ludzkiego umysłu i granicami percepcji. Doświadczenia z tym związane stanowią inspirację dla części jego prac.
Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych. Miał możliwość pokazania swoich prac za granicą m.in. w Niemczech (Leibniz Universität, Hannover) i jako czwarta osoba z Polski w Chinach w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Pekinie. Kilka jego prac zostało wybrane przez Muzeum w Pekinie do reprezentowania dorobku muzeum w Nowym Jorku. W 2013 r. otrzymał stypendium ministra kultury na projekt pt. „Mitologia Ursynowa”. Publikował w prasie m.in. w ogólnopolskiej gazecie „Metro”, magazynie „Transwizje”. Współpracował z Telewizją Polską. Stworzył własny projekt graficzny pt. „Polskie diabły ludowe” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Jego prace ukazały się również w książkach.

Waldek Borowski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (2006).

Artystycznie interesują go sny, realizm magiczny, święta geometria, paradoksy i ezoteryka. Nagroda Włoskiej Telewizji „ARTE 24” (2011), Certyfikat Nowych Wzorców Sztuki (2014). Obecność w galeriach: Galeria van Golik, Galeria TAB Teresa Pomykała, Galeria "Bez nazwy", Galeria OK, Galeria 8+, Galeria Orthwein, Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Galeria Grażyny Kulczyk. Współpracuje z wydawnictwami Okultura i Nieznany Świat.
Jego prace zilustrowały wątki dotyczące szamanizmu w filmie The Pharmacratic Inquisition (2007, USA). Dzieła artysty znajdują się w polskim parlamencie i w kolekcjach znanych muzyków – m.in. Andrzeja Jagodzińskiego…

Igor Witkowski jest jednym z najpłodniejszych polskich pisarzy – jest autorem ponad 60 książek i licznych artykułów poświęconych głównie historii drugiej wojny światowej oraz tajemnicom cywilizacji.

Był redaktorem naczelnym czasopism "Technika Wojskowa" i "Druga Wojna Światowa". Pracował w wielu archiwach zagranicznych oraz odbył wiele podróży badawczych, w wyniku czego w szeregu publikacji prezentował nieznane wcześniej informacje i odkrycia.
Podczas "Nocy Muzeów" zaprezentuje m.in. dokumentację fotograficzną i filmową dotyczącą najbardziej tajemniczych ruin na naszej planecie – Puma Punku w Boliwii, gdzie znajdujemy bloki kamienne obrobione w sposób niemożliwy do odtworzenia nawet dzisiaj. Jest to najmocniejszy dowód istnienia w przeszłości rozwiniętej, nieznanej obecnie cywilizacji.
Igor Witkowski będzie również odpowiadał na pytania związane z tym tematem i podpisywał swoje książki.

Ilina Sawicka – Harfistka, dyrygentka chóralna i pedagog. Urodziła się w 1987 roku w Warszawie. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności Gra na harfie oraz Dyrygentura chóralna i stypendystką programu Erasmus w Konserwatorium Muzycznym im. M. Castillo w Sewilli (Hiszpania). Uczestniczyła w kursach harfowych, m.in. Mercedes Gomez (Meksyk), Nurii Llopis Areny (Hiszpania – harfa barokowa) oraz wielokrotnie w letnich Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie w klasie prof. Urszuli Mazurek. Obecnie kontynuuje edukacje na studiach doktoranckich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (promotor prof.Ewa Marchwicka).

Jest wykonawcą licznych koncertów w różnych instytucjach kultury m.in.Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki w Warszawie, Łazienki Królewskie,
Zamek w Łańcucie, domy kultury. Jest także organizatorem wydarzeń artystycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (koncerty
harfowe), Łazienkach Królewskich i kościołach na terenie Warszawy i okolic.
Występuje społecznie dla publiczności z utrudnionym dostępem do sztuki wyższej (Zakłady Poprawcze, Ośrodek dla Niewidomych, Ośrodki dla
Bezdomnych). Jako harfistka grała w orkiestrach m.in.Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Warmii i Mazur, Sinfonii Iuventus, Uniwersytetu w
Sewilli, Zahir (Hiszpania), Keimyung Symphonic Band (Korea Południowa), Młodzieżowa Polsko-Rosyjska Orkiestra Symfoniczna (Polska/Rosja),
współpracując z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Eugeny Volynsky (Rosja), Kang-il Lee (Korea), Juan Garcia (Hiszpania), Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Mirosław Błaszczyk, Monika Wolińska. Obecnie jest asystentką dyrygenta Chóru Warszawskiego Richarda Berkeley i zajmuje się promowaniem muzyki chóralno-harfowej.

Jej pasją jest przekazywanie tajników gry na harfie m.in. najmłodszym (Szkoła Muzyczna im.I.J.Paderewskiego w Sulejówku). Interesuje się również aktorstwem (Teatr Łazienki), tańcem ludowym (Zespół Pieśni i Tańca SGH) oraz śpiewem solowym (sopran, Szkoła Muzyczna II‑go stopnia im. J. Elsnera w klasie prof.Grażyny Jędras).

Jerzy Sawicki – Altowiolista, multiinstrumentalista i dyrygent. W 2013 uzyskał dyplom Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności Prowadzenie Zespołów Muzycznych i obecnie kontynuuje naukę na specjalności Dyrygentura Chóralna. Jest stypendystą programu Erasmus w Konserwatorium Muzycznym w Como koło Mediolanu (Włochy). Uczestniczył w kursach altówkowych, m.in. Danilo Rossi oraz w letnich Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie w klasie prof. Stefana Kamasy i prof.Piotra Reicherta.

W 2011 brał udział jako solista w koncercie dyplomantów Szkoły Muzycznej im.Fryderyka Chopina grając Koncert na dwie altówki i orkiestrę Georga Philippa Telemanna. Współpracował z Unplugged Orchestra pod batutą MichałaŚmigielskiego. Brał udział w projektach muzycznych w licznych instytucjach kultury, takich jak Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Teatr Wielki w Warszawie – Happening Muzyka jest dla Wszystkich oraz Szalone Dni Muzyki, Opera Lwowska, Zamek w Łańcucie, domy kultury i kościoły. Występuje społecznie dla publiczności z utrudnionym dostępem do sztuki wyższej (Zakłady Poprawcze, Ośrodek dla Niewidomych, Ośrodki dla Bezdomnych).

Jego pasją jest taniec ludowy (Zespół Pieśni i Tańca SGH, Kurs Instruktora Tańca Ludowego w Krakowie), aktorstwo (Teatr Łazienki) oraz śpiew solowy (baryton, Szkoła Muzyczna II‑go stopnia im. J. Elsnera w klasie prof. Andrzeja K.Drabika). Jest miłośnikiem wszelkiego rodzaju sportów
ekstremalnych (żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, instruktor snowboardu).